Kvalitná strecha ochráni váš domov pred každým počasím

Kvalitná strecha ochráni váš domov pred každým počasím

Hlavnou úlohou strechy je chrániť dom pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Bez zveličovania môžeme povedať, že najviac zaťažená konštrukcia domu poveternostnými podmienkami je strecha. Pri návrhu technického riešenia novej alebo rekonštruovanej strechy by ste preto mali klásť dostatočný dôraz práve na správnu skladbu celého strešného plášťa.

Strešný plášť vás chráni

Najviac zaťažujúce poveternostné faktory sú vietor, sneh (ľad), dážď, teplo, chlad. Pri návrhu konštrukcie krovu statik vždy musí počítať aj s normovým zaťažením uvedených faktorov tak, aby nedošlo k porušeniu statiky.

Najčastejšie chyby pri riešení konštrukcie

  1. Projektant nie vždy uvažuje v projekte aj o ochrane ostatných častí strešného plášťa.
  2. Porucha je potom najčastejšie spôsobená:
    • nedostatočným alebo žiadnym prichytávaním strešnej krytiny
    • absenciou protisnehovej ochrany
    • nevhodne navrhnutou poistnou hydroizolačnou membránou
    • poddimenzovaním odkvapového systému

 

Zabráňte poškodeniu poveternostnými faktormi jednoducho a účinne

Vietor

Aby sa zabránilo poškodeniu vetrom, je potrebné krytinu prichytávať podľa odporúčaní výrobcu, minimálne však jeden meter po celom obvode strechy (odkvapová hrana, štít, hrebeň). Poškodenie strechy vetrom vzniká nielen na náveternej strane, ale aj za hrebeňom, kde sa vietor otáča, naberá na intenzite a saním dvíha krytinu.

Vietor má na svedomí aj prechladzovanie tepelnej izolácie, preto je vhodné tieto straty minimalizovať použitím vetrotesnej poistnej hydroizolačnej membrány. Ide o strešnú membránu v spojoch prelepenú páskou zvyčajne integrovanej vo fólii, ktorá zabezpečí, že sa vietor, sneh hnaný vetrom, prípadne kondenzačná alebo dažďová voda nedostane do vrstvy tepelnej izolácie alebo do povalového priestoru.

Sneh

Sneh je vo všeobecnosti vnímaný ako ľahká perinka, nie vždy však to tak je. Mokrý sneh môže dosiahnuť pri každom cm hrúbky až 10 kg/m2. Pri návrhu krovu s plošným zaťažením musí statik o tomto uvažovať, je ale potrebné zdôrazniť slovo plošný, teda rovnomerná, napr. 20 cm mokrá vrstva snehu po celej streche. Na zachytenie snehu je dôležité použiť vhodne navrhnutú protisnehovú ochranu, ktorá zabráni zosuvu snehu (lavíny) do rizikových miest strechy, ktorými sú úžľabie, previs strechy pri odkvapovej hrane, nad strešné okná, prípadne nad strechou nižšie položenou… Zosuv snehu často poškodí aj priestor v okolí strechy (prestrešenie terás, zaparkované auto, parkovú výsadbu).

Chlad

Proti chladu a teplu sa vieme najlepšie brániť vhodne orientovaným domom k svetovým stranám a dobre navrhnutou tepelnou izoláciou.
Ak rekonštruujete alebo staviate strechu, neváhajte a obráťte sa na odborníkov.

The following two tabs change content below.

0 Komentárov

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*