Povrchové úpravy betónových strešných krytín

Povrchové úpravy betónových strešných krytín

Betón ako klasický stavebný materiál má široké použitie v stavebníctve.  Nie je preto žiadnym prekvapením, že je vhodný ako základný materiál aj pre skladané strešné krytiny. Jeho výhodou okrem iného je aj to, že je vhodný pre veľké formáty, pretože má vysokú pevnosť, dlhodobú životnosť a nízku nasiakavosť. Výroba betónovej krytiny má svoju bohatú históriu a vzhľadom na svoju životnosť a stálosť  je možné ju vidieť na strechách aj po mnohých desiatkach rokov.  Je známe, že betón dlhodobo dozrieva, čo má za následok jeho dlhú životnosť a stálu pevnosť. Ak hovoríme o takomto výrobku ako celku, dôležitou súčasťou je práve povrchová úprava, ktorá finalizuje estetickú stránku a plní dôležitú ochrannú funkciu samotnej krytiny.  Kým v minulosti sa vyrábali betónové skladané krytiny prevažne bez povrchovej úpravy, resp. boli opatrené jednoduchým nástrekom farbou, postupný vývoj technológií umožnil nanášať moderné povrchové úpravy v rôznych farbách a s vysokým stupňom ochrany voči UV žiareniu, znečisteniu či ďalšiemu zníženiu nasiakavosti.

Ak nebudeme riešiť úpravu jednoduchým nástrekom jednou vrstvou, ktorá sa používal prevažne v minulosti a nebola dostatočnou ochranou pred UV žiarením či z hľadiska farebnej stálosti, môžeme  deliť  povrchové úpravy v zásade na nasledovné kategórie:

  • dvojitý nástrek disperznou farbou s hladkým lesklým či matným povrchom
  • dvojitý nástrek s následným s hladkým povrchom s mikrofilmom / dodatočnou ochrannou vrstvou
  • dvojitý nástrek disperznou farbou + mikromalta
  • špeciálna vrstva (kremičitý piesok, resp. cementová hmota) naviazaná na telo škridly s farebnou úpravou disperznou farbou resp lakom

V súčasnosti trh ponúka desiatky modelov betónových strešných krytín mnohých tvarov a farebných prevedeniach od rôznych výrobcov.  Jednotliví výrobcovia však  používajú každý svoje vlastné technológie pre povrchové úpravy a bohužiaľ,  pre ktoré neexistuje jednotná kategorizácia a názvoslovie.  Pre ľahšiu orientáciu je možné uviesť prehľad povrchových úprav spoločnosti Bramac v nasledujúcej tabuľke :

povrchova-uprava

Foto: Bramac – strešné systémy, spol. s r. o.

The following two tabs change content below.
Zdenko Francisty
V rokoch 1981 - 1985 absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte SVŠT Bratislava - odbor konštrukcie a dopravné stavby, v roku 2002 doplnil štúdium znalectva - odbor Stavebníctvo. Od roku 1992 podniká v stavebníctve, spoluzakladateľ a člen združenia stavebnín Svet striech a od roku 2014 predsedom predstavenstva BigMat Slovakia - členom medzinárodnej aliancie stavebnín na Slovensku. Svoje odborné a manažérske znalosti a skúsenosti rozširuje aj formou spolupráce s medzinárodnou alianciou stavebnín - BigMat International a to najmä v oblasti nových trendov manažmentu a riadenia predaja v oblasti stavebného priemyslu. Pôsobí ako riadiaci pracovník, v praxi má na starosti vedenie aliancie BigMat Slovakia.

0 Komentárov

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*