Tradičný alebo väzníkový krov?

Tradičný alebo väzníkový krov?

Dôležitou súčasťou každého stavebného diela v pozemnom staviteľstve je zastrešenie, ktoré buď stavebné dielo zakončuje, alebo ho samo vytvára. Zastrešenie chráni stavebné dielo pred účinkami poveternostných vplyvov, najmä pred vetrom, dažďom a snehom, s ktorými prichádza priamo do styku. Niekedy sa vyžaduje zastrešenie s tepelnoizolačnými vlastnosťami. V tomto prípade zastrešenie chráni priestor vo vnútri objektu pred pôsobením vonkajších teplôt. Od zastrešenia závisí životnosť, trvanlivosť i hospodárnosť stavieb.

Charakteristickými konštrukciami krovov rodinných domov boli v minulosti a aj v dnešnej dobe stále sú tradičné drevené viazané krovy. Drevo bolo v histórii stavebníctva pre strešné konštrukcie najpoužívanejším materiálom. S vývojom sa postupne menil spôsob spojovania drevených častí strechy a s ním i používané konštrukcie zastrešenia. Od tradičných krovov rodinných domov sa v poslednom čase prechádza na úsporné konštrukcie. Na tradične zhotovované konštrukcie drevených krovov sa dováža na stavenisko rezivo a podľa skutočných rozmerov stavby sa na mieste spracováva na konštrukciu krovu. Na takto konštruované krovy sa spotrebuje veľké množstvo reziva. Pomerne novým spôsobom zastrešenia šikmých striech je konštrukcia z priehradových väzníkov, pri ktorej sa v porovnaní s klasickými strešnými konštrukciami spotrebúva menej materiálu.

Väzníkový krov je ľahká priestorovo stužená konštrukcia, ktorá sa skladá z prefabrikovaných dielcov nazývaných priehradové väzníky. Tieto väzníky sú vyhotovené z drevených hranolov, ktoré sú spájané oceľovými styčníkovými doskami vo výrobe. Väzníkové krovy vyrábajú špecializované firmy, ktoré jednotlivé väzníky navrhnú a zhotovia vo výrobnej hale, následne ich dovezú na miesto stavby a zmontujú. Poveternostné podmienky neovplyvňujú priemyselnú výrobu, na miesto stavby odvezú už hotové konštrukčné prvky. Zastrešenie s drevenými väzníkmi, vzhľadom na jednoduchosť, rýchlosť a ľahkosť výroby a tiež na vysokú úsporu reziva oproti tradičným krovom, je veľmi ekonomické. Konštrukcie väzníkov sú vyrobené zo smrekového reziva ošetreného vhodným chemickým prostriedkom tak, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu hniloby alebo iných škodcov dreva. Jednotlivé prvky môžu byť natreté protipožiarnym náterom. Výhodou tejto technológie je tvarovo neobmedzené množstvo riešení a výrazná úspora času montáže nosnej konštrukcie strechy. Konštrukcia priehradových väzníkov sa skladá z horného tlačeného a z dolného ťahaného pása (pásnice), ktoré sú vzájomne spojené diagonálami.

Pre rodinné domy sa používajú zbíjané a svorníkové priehradové väzníky. Tieto väzníky sú zapreté do podperného obvodového muriva. Priehradové väzníky sa používajú všade tam, kde treba zastrešiť priestor s väčšou svetlosťou (až do rozpätia 20 m) bez dodatočných vnútorných nosných stien a stĺpov. To znamená, že rodinné domy, ktorých krov tvoria priehradové väzníky okrem obvodových nosných stien, nevyžadujú žiadne ďalšie vnútorné zvislé nosné konštrukcie. Z nižšej hmotnosti krovu vyplýva nižšie zaťaženie základov a stien obvodových múrov. Ďalšími výhodami zastrešenia väzníkovým krovom je hotová nosná konštrukcia stropu a vonkajšej rímsy – spodná vodorovná pásnica väzníka. Podhľad sa montuje priamo na väzníky zospodu, takže nie sú potrebné ďalšie pomocné konštrukcie a trámy. Nevýhodou väzníkového krovu je, že priestor podkrovia sa dá využiť iba ako úložný priestor, nie ako obytné podkrovie. Väzníkový krov je finančne výhodný len do približne 30° sklonu strechy, nad tento sklon neúmerne rastú náklady na vyhotovenie takéhoto krovu. Oproti tomu veľkou výhodou tradičného krovu je práve to, že pri väčších sklonoch podkrovný priestor je možné využiť ako obytné podkrovie. Vhodný je teda aj na väčšie sklony. Tradičný krov nie je nutné dať zhotoviť špecializovanej firme.

Vo všeobecnosti výber vhodného krovu záleží od veľkosti strechy, jej tvaru, sklonu, rozpätia a spôsobu akým sa tento priestor bude využívať. Ak chceme priestor krovu plnohodnotne využívať ako obytné podkrovie, tradičný krov je viac-menej jedinou možnosťou.

The following two tabs change content below.
Zoltán Viola
Odborný poradca s dlhoročnými skúsenosťami. Po ukončení štúdia sa podieľal na založení spoločnosti, ktorá bola jedna z prvých špecializovaných predajných miest na strešné krytiny na Slovensku. Od roku 2001 sa zaoberá predajom strešných materiálov na šikmé strešné konštrukcie. V tejto oblasti sa venuje hlavne skladaným tvrdým strešným krytinám, strešným fóliám a doplnkom. Ďalej ponúka poradenstvo v oblasti strešných okien a svetlovodov.

5 komentárov

 1. Miro 7 rokov pred

  Konečne jednoducho a jasne napísaný rozdiel medzi nimi. Páči sa mi to !!!

 2. Rado 6 rokov pred

  Čiže pre sklon 25° by mala byť výhodnejšia konštrukcia s väzníkov. Len by ma zaujímalo, či vazníky treba moriť proti plesniam a škodcom. Čo vídam väzníky na stavbách, tak to nikto nemorí/nenatiera žiadnym ochranným náterom.

  • Zoltán Viola Autor
   Zoltán Viola 6 rokov pred

   Zdravím Vás. Podľa mojej skúsenosti každý “poriadny” výrobca väzníkových konštrukcií používa pre výrobu už dopredu impregnované drevené hranoly.
   Pred kúpou väzníkovej konštrukcie sa oplatí vypýtať od výrobcu certifikáty o produkte, ktoré Vás ubezpečia o kvalite produktu.

  • Radoslav Čarnogurský

   Len pre doplnenie by som dodal, že existujú aj číre ochranné nátery. Takže pri pohľade na ne nemusí byť jasné, či sú ošetrené alebo nie

 3. Miroslav 5 rokov pred

  Osobne is myslim ze az taka uspora materialu tam nie je a je to len taky americky boom a vsetci si to podme dat…ako tie drevodomy lebo je to z USA, aj ked nase tradicne slovenske a europske krovy mozu byt aj lepsie, prepracovanejsie a architektonicky krajsie a uplne tradicke ako slovenske halusky – je mat priznane lakovane tramy v podkrovnom byvani ako romanticky drsny ale slovensky dizajn ktory je uplne daleko inde od vaznikoveho systemu.
  Kedze sice su tie vazniky tensie su ale vyssie, 5×15(75) musia sa vsak davat laty aj od spodu(+75) a preklenut latamy stredom (+75)+ celkova dlzka, cim sme nahradili jednu krokvu 15×15 (225)hrubu. To by sa museli porovnat 2 uplne rovnake projekty ktore znesu rovnaku zataz vahy aj so snehom, potom porovnat ceny a objem kubikov dreva. Zo skusenosti vam pravdu napisat nemozem kedze to je remeselnicke tajomstvo. Urobte si nazor. Ale to je len moj nazor obycajneho tesara ktory sice neprojektuje ale vidi na papieri co ktore stoji a kolko tam ide dreva.

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*