Životnosť odkvapových systémov

Životnosť odkvapových systémov

Ako dlho vydrží zvodový systém na vašom dome, závisí od viacerých faktorov. Prvoradým je samotný materiál, z ktorého sú zvodové systémy vyrobené a v akej akosti sú použité materiály pri výrobe. Podľa toho udávajú výrobcovia zvodových systémov aj záručné doby. Strešné odvodňovacie systémy sú v ponuke v rôznych druhoch a tvaroch. Pri nákupe stojí investor pred otázkou týkajúcou sa nielen polohy a tvaru zvodového systému, ale aj použitého materiálu. Podľa toho sa odvíja cena, životnosť a údržba celého odvodňovacieho systému. Odvodňovacie systémy môžeme rozdeliť na dve veľké skupiny. Prvou skupinou sú plastové a druhou kovové odvodňovacie systémy.

Plastové zvodové systémy sa používajú v menšom meradle. Ich výhodou je jednoduchá montáž a nižšia váha oproti kovovým systémom. Životnosť plastových systémov závisí hlavne od množstva použitých stabilizátorov proti UV žiareniu, ktoré rapídne znižuje životnosť výrobkov z plastu. Niektorí výrobcovia poskytujú záruku len 2 roky. Patrične tak po veľmi krátkom čase tieto zvodové systémy menia farbu a praskajú. Pri systémoch kde je použité dostatočné množstvo stabilizátorov sa predlžuje záručná doba ako aj ich životnosť a pohybuje sa niekde na úrovni 25 rokov. Nevýhodou je ale ich vysoká cena, ktorá sa vyrovná cene medených zvodových systémov.

Kovové zvodové systémy môžu byť vyhotovené z množstva materiálov s rôznou hrúbkou a povrchovou úpravou. Základným materiálom používaným na výrobu je pozinkovaný plech hrúbky 0,55 mm. Životnosť pozinkovaného systému bez ochranných náterov je v závislosti od miesta použitia a hlavne spôsobu realizácie od 7 do 20 rokov. Systém sa spravidla upravuje nátermi. Nimi možno jeho životnosť značne predĺžiť. Jednotlivé žľaby z pozinkovaného plechu sa spájajú kombináciou spájkovania a nitovania. Aj keď v poslednej dobe sa namiesto spájkovania používajú klampiarske tmely. Keďže nie každému vyhovuje pozinkovaný systém kvôli jeho údržbe (natieranie farbou) na trhu sa objavili firmy, ktoré pozinkovaný systém zafarbia pomocou práškovej farby a vypália v peci, takzvaným lakovaním. Výhodou je, že dokážu zákazníkovi ponúknuť takmer akýkoľvek farebný odtieň. Nevýhodou je, že nástrek nie je úplne dokonalý a zvodové rúry sú z vnútornej strany neošetrené. Takže ak si všimnete, že zvodové rúry hrdzavejú, pravdepodobne už budú prehrdzavené z vnútra. Štandardne sa na takéto systémy poskytuje záruka 2 roky. Životnosťou sa rovnajú pozinkovaným plechom.

Oveľa lepšou voľbou je zvodový systém vyrábaný z farebných pozinkovaný plechov. Základom odvodňovacieho systému je oceľový žiarovo pozinkovaný plech s obojstrannou ochrannou a farebnou vrstvou. Zvyčajne ju tvorí náter z polyestru (PES) alebo polyuretánu (PUR). Tento systém sa radí k bezúdržbovým. Žľaby sa spájajú nitovaním a pretmelením klampiarskym tmelom. Životnosť farbených pozinkovaných výrobkov je v rozmedzí 20 až 40 rokov, pričom kvalitný výrobcovia poskytujú záruku 15 rokov. Na trhu však nájdete aj výrobky so zárukou 30 rokov. Majú lepšiu povrchovú úpravu a plech hrúbky minimálne 0,6 mm.

Ešte lepšou alternatívou je zvodový systém vyrábaný z hliníkových farebných plechov. Tiež ho radíme k bezúdržbovým. Životnosť upraveného hliníkového plechu je 50 až 70 rokov. Žľaby sa navzájom spájajú rovnako ako pri farebnom pozinkovanom systéme. Keďže hliník je mäkší materiál ako pozink, hrúbka použitého materiálu na výrobu by nemala byť nižšia ako 0,7 mm.

Tradičný materiál používaný na našom území je meď. Na zvodové systémy sa používa zliatina medi a zinku. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa na strešné klampiarske konštrukcie používa od nepamäti. Klampiarske prvky z medeného plechu sa ľahko spracúvajú. Meď patrí medzi bezúdržbové materiály. Výrobky z medi nepotrebujú žiadnu povrchovú úpravu, vďaka vrstve oxidov medi, ktorá sa vytvára na povrchu. Životnosť medených odkvapov je 60 až 90 rokov. Jednotlivé prvky sa navzájom spájajú nitovaním a cínovaním.

V posledných dvadsiatich rokoch sa u nás začal v strešných konštrukciách používať aj titánzinkový plech. Je to jednovrstvový kov, zliatina zinku, medi a titánu, na ktorom sa pôsobením počasia vytvára patina, ktorá zabraňuje ďalšej degradácii plechu. Vďaka tomu sa životnosť pohybuje v rozmedzí 80 až 100 rokov. Jednotlivé prvky možno navzájom spájkovať i nitovať. Nevýhodou titánzinku je jeho horšia spracovateľnosť pri nízkych teplotách. Vyrába sa v klasickom lesklom, modrošedom alebo bridlicovošedom vyhotovení. Najnovšie môže byť dodávaný aj vo farebnej úprave, kde sa na povrch aplikuje PVDF vrstva.

Takže pred kúpou zvodového systému si treba ujasniť, čo vlastne očakávate a ako dlho chcete, aby vydržal? Pre vaše pohodlie aj do budúcnosti sú určite najlepšou voľbou bezúdržbové materiály. Farebný pozink alebo hliník sú takou zlatou strednou cestou aj z finančného hľadiska. Pokiaľ si potrpíte na čisto prírodných materiáloch ako meď alebo titánzinok, budete si musieť siahnuť hlbšie do vrecka. No pravdepodobne vás tieto materiály prežijú. Všetko ale bude závisieť od starostlivosti. Ako celý dom tak aj zvodové systémy potrebujú z času na čas údržbu. Napadané lístie a špinu v žľaboch je dobre aspoň raz ročne vyčistiť a taktiež netreba na začiatku zabudnúť na správnu montáž. Nesprávne namontovaný zvodový systém, aj keby bol z čistého zlata, vám radosť neprinesie.

The following two tabs change content below.
Radoslav Čarnogurský

Najnovšie príspevky od Radoslav Čarnogurský (Zobraziť celý profil)

Radoslav Čarnogurský
V roku 1994 úspešne ukončil štúdium na SPŠ elektrotechnickej v Prešove. Po absolvovaní ZVS tri roky pracoval v elektropriemysle a neskôr sa jeho profesijné zameranie zmenilo na obchod. Pracoval pre slovenskú spoločnosť zastupujúcu francúzskeho výrobcu potravín. Prelom nastal v roku 2001, keď sa začal venovať problematike striech. Najprv len obchodnej stránke a následne po mnohých školeniach so zbieraním skúseností aj poradenstvu v tejto komplikovanej a širokej oblasti. Obchodu a problematike v strešných konštrukciách sa venuje až do dnešného dňa.
Radoslav Čarnogurský
V roku 1994 úspešne ukončil štúdium na SPŠ elektrotechnickej v Prešove. Po absolvovaní ZVS tri roky pracoval v elektropriemysle a neskôr sa jeho profesijné zameranie zmenilo na obchod. Pracoval pre slovenskú spoločnosť zastupujúcu francúzskeho výrobcu potravín. Prelom nastal v roku 2001, keď sa začal venovať problematike striech. Najprv len obchodnej stránke a následne po mnohých školeniach so zbieraním skúseností aj poradenstvu v tejto komplikovanej a širokej oblasti. Obchodu a problematike v strešných konštrukciách sa venuje až do dnešného dňa.

10 komentárov

 1. Klaudia 3 roky pred

  Veľmi pekne a výstižne spracovaná téma .

  Blahoželám

 2. Alena 3 roky pred

  Oplatí sa investovať do hliníkového farebného zvodového systému? Je veľký cenový rozdiel medzi hliníkovým farebným a pozinkovaným farebným zvodovým systémom?

  • Radoslav Čarnogurský Autor

   Určite sa oplatí investovať do kvalitnejších materiálov. Rozdiel v cene je okolo 20%, ale bude závisieť aj od toho, akého výrobcu zvodových systémov si vyberiete, a taktiež od zložitosti strechy ktorú chcete odvodniť. Nie všetci ponúkajú výrobky rovnakej kvality. Treba si nechať vysvetliť jednotlivé rozdiely u renomovaných predajcov

 3. Eva 3 roky pred

  Ak by ste mal domček, aký zvodový systém by ste si vybral?

  • Radoslav Čarnogurský Autor

   To je veľmi ťažká otázka. Ak by nešlo o peniaze tak určite bez-údržbový materiál ako meď alebo titánzinok. No my sa stretáme hlavne s požiadavkou a tlakom na cenu. Nedal by som si pozinkovaný zvodový systém, ktorý je potrebné po čase ošetrovať. A to v konečnom dôsledku bude navyšovanie nákupnej ceny. Ja by som sa asi rozhodol pre farebný hliníkový zvodový systém. Mal by som hneď farebnú úpravu a pri poškodení nedôjde k hrdzaveniu ako pri pozinkovanom. No netreba zabudnúť ani na záručné podmienky. Pri hliníkovom zvodovom systéme by to malo byť v rozmedzí 30-40 rokov na povrchovú úpravu

 4. Ivan 3 roky pred

  Super vedieť všetky tieto informácie, lebo mnohý predajcovia chcú iba rýchlo predať a poskytujú málo informácií.
  Uverejnené články sú veľkým prínosom pre všetkých ktorí riešia práve strechu a domček.

  Moja otázka je možno mimo tejto témy ale zaujímalo by ma či pri výbere a kúpe krytiny je potrebné si hneď zaobstarať aj zvodový systém. Či má zvodový systém nejaký vplyv na montáž krytiny.

  Ďakujem za Vašu odpoveď

  • Radoslav Čarnogurský Autor

   Všetko záleží od realizátora strechy a krytiny, ktorá bude použitá. Väčšinou sa montuje zvodový systém spolu s krytinou. Niekedy sa dokonca musí namontovať ešte pred realizáciou krytiny, lebo potom by to nebolo možné. Napríklad pri pokrývaní strechy falcovaným plechom. Pri škridliach sa montujú minimálne háky zvodového systému, ale je lepšie namontovať aj zvodový systém. Odporúčal by som namontovať minimálne zvodové háky, žľaby a kotlíky. Zvodové rúry by som montoval až po realizácii fasády, aby nedošlo k ich poškodeniu. Dosť často sa fasáda robí až po niekoľkých mesiacoch a dovtedy sa rúry povaľujú niekde na stavbe, pričom sa poškodia. Tiež netreba zabudnúť, že po osadení zvodového systému je nutné z neho postrhávať ochranné fólie. Po niekoľkých mesiacoch slnečného žiarenia by to už nemuselo ísť tak ľahko. Takže je určite lepšie, zaobstarať si zvodový systém spolu s krytinou

 5. PerterGe 3 roky pred

  Dobrý deň,
  v svojom článku píšete o plastových zvodoch “Pri systémoch kde je použité dostatočné množstvo stabilizátorov sa predlžuje záručná doba ako aj ich životnosť a pohybuje sa niekde na úrovni 25 rokov. Nevýhodou je ale ich vysoká cena, ktorá sa vyrovná cene medených zvodových systémov.”
  Viete mi porovnať cenové a funkčné rozdiely farebný hliníkový zvodový systém vs. plastový zvodový systém kde je použité dostatočné množstvo stabilizátorov (máte v svojom portfóliu aj tieto?)
  Ďakujem.

  • Radoslav Čarnogurský Autor

   Dobrý deň

   Základný rozdiel je v montáži. Pri kovových zvodových systémoch sa na ich spájanie najčastejšie používajú nity a tmely, prípadne pri ušľachtilých materiáloch ako sú meď alebo titán-zinok sa používajú nity a cín. Pri plastových materiáloch sa používajú takzvané žľabové spojky. Tie samozrejme zvyšujú cenu celého systému. V našej ponuke sme mali plastový zvodový systém STABICOR od firmy BRAMAC. Porovnal som Vám ho s hliníkovým farebným systémom od firmy KJG. Typ domu bungalov, odkvapová hrana 64 m. Plastový Stabicor 2415,-€ hliníkový farebný KJG 1375,-€. Stabicor drahší cca o 75%. Spojky žľabov pri plastovom systéme činia z celkovej sumy 380,-€. Takže rozdiel v cene veľmi veľký. Kvôli vysokej cene a malému dopytu ho firma Bramac minulý rok vyradila z ponuky. Preto som napísal, že sme ho mali v ponuke. Momentálne plastové zvodové systémy neponúkame. Nenašli sme kvalitatívnu náhradu.

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*