Dočasné zastrešenie hradu Krásna Hôrka fóliami od firmy Dörken

Dočasné zastrešenie hradu Krásna Hôrka fóliami od firmy Dörken

Hrad Krásna Hôrka vznikol v 14. storočí, prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1333. Hrad Krásna Hôrka prešiel za obdobie svojej existencie mnohými turbulentnými obdobiami od tureckých vpádov na územie bývalého Uhorska v stredoveku, až po dve svetové vojny v novodobých dejinách. V roku 1961 sa hrad stal národnou kultúrnou pamiatkou. Dňa 10. marca 2012 Slovenskom preletela šokujúca informácia o požiari na hrade, ktorý zničil celú strechu, expozíciu v gotickom paláci a v kongregačnej sieni sa preboril strop.

Hrad bolo potrebné urýchlene zakryť a zabezpečiť proti vnikaniu atmosférických zrážok, aby sa predišlo škodám ešte väčšieho rozsahu. Preto sa dňa 20.10.2012 začalo dočasné zastrešenie tejto národnej kultúrnej pamiatky. Keďže požiadavka na funkčnosť zakrývacej fólie ako aj celého zastrešenia bola na úrovni min. troch rokov, bola spoločnosť Dörken oslovená projekčnou kanceláriou Ing. Igora Ziga z Košíc, ktorá projekčne zastrešovala túto náročnú rekonštrukciu. Spoločnosť Dörken ako prestížny nemecký výrobca fóliových systémov má bohaté skúsenosti s výrobou stavebných fólií a zakrývacích plácht, ktoré siahajú až do roku 1925. Na základe týchto požiadaviek bola navrhnutá na dočasné zastrešenie hradu špeciálna fólia DELTA®-FOL SUV. Táto mriežkou spevnená vodotesná polyetylénová fólia sa okrem vysokej pevnosti až 300 N/5 cm  vyznačuje aj vysokou UV stabilitou. Na funkčnosť tejto fólie poskytuje spoločnosť Dörken záruku až 5 rokov.

V začiatku prác sa musela zhotoviť špeciálna drevená konštrukcia ktorá bola kotvená do obvodového muriva, nakoľko vodorovná časť obvodového muriva, na ktorej bola uložená pôvodná strecha, bola poškodená ohňom pri požiari. O drevenú konštrukciu sa následne prikotvili nosné väzníky na ktoré sa následne aplikovalo celoplošne drevené debnenie, ktoré vytvorilo podklad pre fóliový systém z fólie DELTA®-FOL SUV.

 

3
Obrázok 3: Montáž drevených väzníkov
4
Obrázok 4: Aplikácia drevného debnenia
5
Obrázok 5: Dočasné zakrytie z fóliového systému DELTA®-FOL SUV

 

Fólia bola dodaná v balení 50 m x 1,5 m kvôli jednoduchej remeselnej spracovateľnosti. Fólia sa aplikovala kolmo na odkvapovú hranu. Aplikáciu fólie DELTA®-FOL SUV realizovala firma Marián Fifík z Vyšnej Slanej, ktorá bola výhercom súťaže na dočasné zastrešenie. Na realizácií sa prostredníctvom subdodávky zúčastnili aj ďalšie renomované strechárske firmy z regiónu a členovia Cechu strechárov Slovenska: Pavol Šivec z Vlachova a firma Strechstav a píla s.r.o. z Rožňavy. Práce na dočasnom zastrešení hradu Krásna Hôrka prebiehali hlavne v zimných mesiacoch. Funkčnosť navrhovaného systému ako remeselných prác preverila tohtoročná zima ktorá bola bohatá na snehové zrážky so silným vetrom.

V závere by som sa chcel poďakovať všetkým zúčastneným stranám za spoluprácu a možnosť, že aj spoločnosť Dörken sa mohla podieľať na obnove takého skvostu a našej národnej kultúrnej pamiatky, Hradu Krásna Hôrka.

Milan Skokan

Dörken SK, s.r.o.

 

Foto: krásnohorsképodhradie.sk

The following two tabs change content below.
Milan Skokan
Obchodno technický poradca nemeckej firmy Dörken, ktorá sa zaoberá zemnou a strešnou hydroizoláciou stavieb. Pracuje v tejto firme od roku 2007.
Milan Skokan
Obchodno technický poradca nemeckej firmy Dörken, ktorá sa zaoberá zemnou a strešnou hydroizoláciou stavieb. Pracuje v tejto firme od roku 2007.

1 Komentár

  1. Radoslav Čarnogurský

    Dobrý deň

    Chcel by som sa opýtať, či sa táto fólia môže ponechať, alebo sa musí pred pokládkou krytiny demontovať.

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*